Zakup Sciona

    Planujesz zakup Sciona? Na dobry początek nie oszukuj się, na Polskim rynku bardzo duża część Scionów ma za sobą powypadkową przeszłość, kwestia tego aby ustalić czy to niewielka stłuczka, otarcie czy szkoda całkowita, która w świetle amerykańskich przepisów nie zezwala na ponowną rejestrację po naprawie.

Na początek najważniejsza rzecz sprawdź historię powypadkową auta. Poproś sprzedającego o numer VIN pojazdu, następnie wprowadź go na jednym z dwóch serwisów CARFAX lub AutoCheck. Są to dwie bardzo duże bazy danych posiadające dostęp do informacji z firm ubezpieczeniowych, leasingodawców, dealerów i warsztatów samochodowych, urzędów komunikacji i policji, bo zgodnie z prawem USA, każdy incydent drogowy jest odnotowywane przez policję i zapisywany w bazie danych do której dostęp mają wspomniane wcześniej serwisy.

Różnica między tymi dwoma serwisami jest nie wielka, gdyż na korzyść AutoChecka przemawia jedynie stan prawny pojazdu oraz przeglądy w małych nie autoryzowanych serwisach.  Po wprowadzeniu wcześniej wymienionego numeru VIN na głównej stronie obydwu baz, dostaniemy jedynie szczątkowe informacje na temat pojazdu. Aby otrzymać pełny raport trzeba niestety już za niego zapłacić. Można to zrobić od razu przez serwis co jest niestety kosztowne, lub zwrócić się z tym do osób np. z allegro które sprawdzają VIN pojazdu już od 12zł, myślę że jest to śmieszna kwota a może ustrzec Cię przed ?wtopieniem? pieniędzy.  Jak już wcześniej pisałem AutoCheck posiada trochę więcej informacji o pojeździe, ale za to CARFAX daje nam dostęp do kilku darmowych sekcji.  
- FREE CARFAX Airbag Check  (darmowe sprawdzanie poduszek) na której otrzymamy informację:
- An Airbag Deployment has not been reported to CARFAX czyli nie nastąpiło wystrzelenie poduszek
- Airbag Deployment Records Found czyli zostały znalezione informacje że poduszki zostały wystrzelone
Wiadomo , jeśli poduszki zostały wystrzelone a ogłoszenie zawiera informacje że auto jest BEZWYPADKOWE to daje nam to powody do myślenia
- FREE CARFAX Lemon Check  na którym można sprawdzić czy auto które chcemy kupić nie jest ?poreklamacyjne?, tzn czy nie zostało zwrócone od nabywcy przed dealera marki z powodu poważnych usterek których nie da się usunąć.

Sprawdziłeś VIN, dostałeś raport? ale nie wiesz jak go czytać? Na forum jeepnieci.pl znajduje się bardzo fajny dokument który wyjaśnia jak to zrobić. LINK


Reasumując, jeśli sprzedawca nie chce nam podać numeru VIN to od razu odpuśćmy sobie to ogłoszenie. Poniżej zamieszczę jeszcze kilka rad na temat sprawdzenia Sciona na miejscu podczas oględzin gdyż nie tylko w USA zdarzają się wypadki.
- sprawdź czy kierownica pasuje do rocznika, od 2007 roku w Scionie tC kierownica posiada elementy sterowania radiem,
- Na  każdym z elementów znajduje się naklejka z numerem VIN, jeśli dany element tego nie posiada to znaczy że był wymieniany,
- pas przedni powinien mieć numer seryjny samochodu (nie mylić z VIN) w miejscu centralnym obok chłodnic, jak nie ma to znaczy ze przednie wzmocnienie było wymieniane
- sprawdź przednie i tylne światła, po 2008 roku tC dostał facelifting, z przodu montowane były soczewkowe reflektory, oraz inne światła tylne.

Więcej informacji na naszym forum w dziale Zakup Sciona

Copyright © 2020 Crimer. All Right Reserve.